(preusmerjen od Gobe.LycogalaEpidendrum)
<< Leocarpus fragilis, krhka jajčevka | Protozoa | Stemonitis axifera, pripognjena nitkarica >>
Lycógala epidéndrum (J.C. Buxb. ex L.) Fr. (1829)
Rod: Lycogala - grahovke
ZNAČILNOST: trosnjak je podoben grahu in ima sprva minijevo rdečo barvo, pozneje pa se razbarva v sivo zeleno ali rjavkasto barvo. Spada med nižje razvite glive, sluzavke.
KLOBUK: do 2 cm širok trosnjak je kroglast in v velikosti graha, je brez beta, najprej sluzast, mehak, roza barve oz. minijevo rdeč, napolnjen z mlečkom, pozneje suh, sivo zelen ali rjavkast, napolnjen z rjavim trosnim prahom, zunanja kožica pa je sestavljena iz dveh plasti.
TROSOVNICA: je v notranjosti trosnjaka, kjer je rjavi trosni prah.
BET: ga nima, goba raste priraščena na trohnečem lesu.
MESO: rjavkasto, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 4-6 μm, kroglasti, sprva svetlo rožnati, pozneje sivo rjavi z mrežastim vzorcem na površini, trosni prah je rjav.
RASTIŠČE: raste v gostih skupinah na trohnečem lesu iglavcev, predvsem na boru, tudi na lesu listavcev, od pozne pomladi do jeseni.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna in brez vrednosti za prehrano.
PODOBNE VRSTE: Goba spada v razred Sluzavk - Myxacium, ki jih uvrščamo med nižje razvite glive. V primerno vlažnem in toplem okolju vzkali v lesu iz trosa enocelični plazmodij (steljka) rožnate barve, nestalne oblike in z 2 bičkoma. Ko izgubi bička, postane plazmodij gibljiv in potuje iztezaje panožice in se hrani z organskimi snovmi. Na tej stopnji razvoja se plazmodij razmnožuje nespolno z delitvijo. Kadar pa se dva plazmodija združita spolno v diploidno celico (ima dva stavka kromosomov, osnovnih nosilcev dednih oz. genetskih zapisov), se jedra delijo naprej, celice pa se množijo ter končno oblikujejo trosnjak, v katerem nastanejo trosi.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Fungus non-vescus C. Laest. (1703), Galeperdon epidendron (J.C. Buxb. ex L.) Weber ex F.H. Wigg. (1780), Galeperdon epidendrum (J.C. Buxb. ex L.) F.H. Wigg. (1780), Lycogala ferrugineum Schumach. (1803), Lycogala miniatum Pers. (1794), Lycogala sphaericum (Gled.) E. Sheld. (1895), Lycoperdon epidendrum J.C. Buxb. ex L. (1753), Lycoperdon sphaericum Gled. (1753), Reticularia miniata (Pers.) Poir. (1804)
Priprava opisa: Miro Šerod
SpeciesFungorum:205910
SGS2020: 1705